123 Noua Republică Brad acuză primăria pentru sistarea apei din oraș | InfoBrad.ro

Noua Republică Brad acuză primăria pentru sistarea apei din oraș

Din Oraş — By on 17/05/2013 09:20

apa-potabilaVoicu Ienci, președintele Noii Republici Brad acuză primăria Brad, prin intermediul unui comunicat de presă de sistarea apei din oraș.

Vă redăm integral comunicatul de presă emis de filiala Noii Republici din Brad:

Partidul Noua Republica –Filiala Brad ia act cu indignare de situatia fara iesire creata de factorii responsabili ai administratiei locale, in problema furnizarii apei potabile in municipiul Brad.

Starea actuala a lucrurilor, creantele neincasate de la populatie, care au determinat masura drastica si inumana de sistare a furnizarii apei reci, se datoreaza unui concurs de imprejurari care vorbesc despre lipsa de perspective a dezvoltarii comunitatii noastre.

Intr-un oras in care jumatate din populatia activa nu are un loc de munca, posibilitatea platii datoriilor restante la utilitati devine de nerealizat. Lipsa de preocupare a Primariei Brad pentru atragerea de investitii si stimularea initiativei si prosperitatii individuale a generat in timp situatii grave. Politica mainii intinse a determinat saracie si disperare.

Intr-o atare situatie avem de a face cu rai platnici si un furnizor de utilitati –Apa Prod SA pe cale sa sucombe sub greutatea creantelor neincasate. Demersurile ambelor parti sunt legitime –furnizorul trebuie sa isi incaseze creantele pentru a continua sa functioneze, posibilitatea tehnica de debransare individuala nu exista in conditiile in care bransamentele sunt comune si realizarea celor individuale necesita timp si eforturi financiare considerabile, indignarea populatiei (mai ales a bunilor platnici) este legitima.
Constatam cu indignare ca pozitia Primariei Brad la o problema atat de arzatoare, precizata in comunicatul din 15.05.2013, este unul duplicitar, pe modelul consacrat al ultimilor ani, de manipulare a opiniei publice cu evident scop electoral. Ii raspundem cu urmatoarele:

1. Cauza neplatii datoriilor de catre beneficiarii persoane fizice este rezultatul saraciei si lipsei locurilor de munca. Nu s-a facut nimic pentru atragerea investitiilor in zona in ultimii 8 ani. S-a preferat inlocuirea muncii cu ajutorul social acordat in schimbul votului.
2. Nu a existat o viziune comuna a factorilor responsabili in ceea ce priveste restructurarea acestui serviciu public, pentru a fi evitate situatiile in care bunii platnici sufera alaturi de cei care nu platesc.
3. Diversiunile practicate in ultimele zile de administratia locala, indecizia la nivelul furnizorului de utilitati cauzata de calculul politic si echilibrul precar din USL la nivel judetean vor determina in scur timp insolventa Apa Prod SA pe modelul SC Acvacalor SA Brad.
4. Lupta politica si manipularea electorala nu isi au locul in domenii unde eficienta si echitatea trebuie sa guverneze.

Tragem un semnal de alarma catre toti cetatenii municipiului privind starea precara a comunitatii noastre, privind lipsa de perspective si viziune care vor genera si pe viitor probleme din ce in ce mai mari. Subliniem ca situatia creata este un efect, care nu trebuie tratat simptomatic si caruia trebuie sa ii identificam cauza si sa o inlaturam.

Partidul Noua Republica –Filiala Brad

Daca ti-a placut acest articol click pe "Like" pentru a urmarii InfoBrad pe Facebook   Tags: , ,

0 Comments

You can be the first one to leave a comment.

Leave a Comment