Administraţie

Primarul Municipiului Brad: 

FLORIN CAZACU (PSD, USL)

Viceprimar:

AUREL VASILE CIRCO (PSD, USL)

» Nascut la Brad în 18 februarie 1965.
» În 1983 a absolvit Liceul Industrial ,,Avram Iancu” din Brad.

» 1983-1984 – Stagiul militar – Unitatea Militară Paraşutişti Caracal

» Licentiat în stiinte economice al Universitatii ,,Babes-Bolyai” Cluj-Napoca din anul 1993.
» Master în Administraţia Publică Locală – Institutul Naţional de Administraţie şi Universitatea ,,Babeş-Bolyai” Cluj-Napoca – 2006.
» Master în Management Politic – Şcoala de Studii Academice Postuniversitare ,,Ovidiu Şincai” Bucureşti – 2007.

» Master internaţional – Managementul Întreprinderii şi al Teritoriului – Academia de Studii Economice Bucureşti (Facultatea de Management), împreună cu Universitatea D’Artois Franţa (FEGAS)- 2010-2011
» A absolvit cursul de ,,Securitate şi bună guvernare” al Universităţii Naţionale de Apărare CAROL I – Colegiul Naţional de Apărare – 2007.
» Este casatorit cu Cristina si are doi copii: Florin-Razvan si Sorina.
» Din 1986 salariat, miner la Exploatarea Miniera Barza-Brad.
» Începând cu anul 1993 este ales presedinte al Sindicatului Liber Barza, pâna în iulie 2004.
» În anul 2000 a fost ales consilier local în Consiliul local Brad.
» Vicepresedinte al Clubului Sportiv ,,Armata-Aurul” Brad.
» Din iunie 2004 este ales Primar al Municipiului Brad.
» Din aprilie 2007 până în septembrie 2010, Preşedinte al Organizaţiei Judeţene a PSD Hunedoara.

» Din iunie 2008 este reales Primar al municipiului Brad.
» A participat activ la numeroase negocieri cu reprezentanti ai Guvernului României cu privire la situatia economica si sociala a zonei Brad.
» Îl caracterizeaza dinamismul, fermitatea si perseverenta.

Componenta Consiliului Local:

Numele si prenumele Apartenenta politică
 Adam Ionel-Daniel  USP
 Circo Aurel-Vasile  USL
 Duşan Gheorghe-Adrian  USL
 Hărăguş Ioan  USL
 Ienci Voicu-Daniel  USP
 Incău Mircea  USP
 Jurj Ovidiu-Nicolae  USL
 Kiszely Fabius-Tiberiu  USL
 Leaha Ştefan-Dorel  USL
 Leucian Cristian-Serafin  PPDD
 Mirică Ioana-Camelia  USL
 Mureş Mihai  USL
 Podaru Vasile  USL
 Răpcău Ancuţa-Florentina  USL
 Străuţ Florin-Ioan  PPDD
 Suciu Angela  USL
 Ştefan Bogdan-Mihai  USL

Comisiile constituite in cadrul Consiliului Local

I. Comisia de studii economice, prognoze, buget, finanţe

– CIRCO AUREL VASILE
– LEAHA ŞTEFAN DOREL
– JURJ OVIDIU NICOLAE
– KISZELY FABIUS TIBERIU
– HĂRĂGUŞ IOAN
– ADAM IONEL DANIEL
– SUCIU ANGELA

II. Comisia de urbanism, amenajarea teritoriului, lucrări publice, protecţia mediului înconjurător, conservarea monumentelor istorice şi de arhitectură

– KISZELY FABIUS TIBERIU
– PODARU VASILE
– DUŞAN GHEORGHE ADRIAN
– IENCI VOICU DANIEL
– ŞTEFAN BOGDAN MIHAI
– STRĂUŢ FLORIN IOAN
– ADAM IONEL DANIEL

III. Comisia pentru activităţi ştiinţifice, învăţământ, sănătate, cultură, protecţie socială şi de agrement

– ŞTEFAN BOGDAN MIHAI
– SUCIU ANGELA
– RĂPCĂU ANCUŢA FLORENTINA
– HĂRĂGUŞ IOAN
– STRĂUŢ FLORIN IOAN
– MIRICĂ IOANA CAMELIA
– INCĂU MIRCEA

IV. Comisia pentru administraţie publică locală, juridică, apărarea ordinii publice, respectarea drepturilor şi libertăţii cetăţenilor

– MUREŞ MIHAI
– PODARU VASILE
– DUŞAN GHEORGHE ADRIAN
– MIRICĂ IOANA CAMELIA
– RĂPCĂU ANCUŢA FLORENTINA
– LEUCIAN CRISTIAN SERAFIM
– JURJ OVIDIU NICOLAE

V. Comisia pentru administrarea domeniului public şi privat, servicii publice şi comerţ

– DUŞAN GHEORGHE ADRIAN
– LEAHA ŞTEFAN DOREL
– CIRCO AUREL VASILE
– MUREŞ MIHAI
– INCĂU MIRCEA
– IENCI VOICU DANIEL
– STRĂUŢ FLORIN IOAN